AKCE: Registrujte se a SLEVA 5% je Vaše!

Jak správně vybrat elektrocentrálu

Při výběru elektrocentrály je důležité, položit si zásadní otázky.

Jaký výkon budu potřebovat?

Jedním z nejdůležitějším kritériem výběru je výkon elektrocentrály. Ten musí být dost velký na to, aby dokázal napájet vše, co je třeba. Elektrocentrály mohou mít výkon v rozmezí od 2 500 – 20 000 W. Požadovaný výkon se počítá tak, že sečtete příkon všech spotřebičů, které by měla elektrocentrála napájet.

K tomuto výpočtu vám pomůže vzoreček 1 kVA = cca 0,8 kW.

Výkon elektrocentrály by měl být alespoň o 1/3 – 1/2 vyšší než je výsledná hodnota, kterou si spočítáte. Pokud centrála tuto rezervu nemá, může se stát, že bude přetížená. To má negativní vliv na její správný chod. V případě přetížení bude zhasínat, může vypadávat jištění a v nejhorším případě dojde ke zničení celého zařízení.

 

Jaké spotřebiče budou připojeny?

Spotřebiče odporového typu

Mezi takové spotřebiče patří většina zařízení, které jsou běžné v každé domácnosti – varná konvice, varná deska, topení, kávovar nebo obyčejná žárovka. Spotřebiče odporového typu nejsou náročné na výkon elektrocentrály a jejich štítkový výkon odpovídá skutečné spotřebě po celou dobu provozu. Jako příklad lze uvést napájení spotřebiče o štítkovém příkonu 2 kW. Zde si vystačíte s jednofázovou elektrocentrálou o provozním výkonu 2 kVA. I v tomto případě se však obecně doporučuje připočítat alespoň 10 %jako výkonovou rezervu.

Spotřebiče indukčního typu

Zde se jedná o spotřebiče, které jsou poháněné elektromotorem. Patří sem například různé nářadí jako vrtací kladiva, kotoučové pily, kompresory, vodní čerpadla a jiné. Tyto přístroje potřebují při rozběhu mnohem vyšší proud, než je jejich jmenovitý příkon. Je to způsobeno ztrátami ve vinutí motoru. Vhodná elektrocentrála by tak měla mít 2x – 3x vyšší výkon, než je příkon spotřebiče. Tato rezerva je potřebná zejména pro spotřebiče s tzv. měkkým startem a patří sem většina současného elektronářadí.

Další skupinu tvoří spotřebiče s tzv. tvrdým startem. Jsou to hlavně kompresory, čerpadla, ledničky a další. Spotřebiče s tvrdým startem potřebují k nastartování motoru mnohem více proudu, než je jejich štítkový příkon. Spotřeba je v tomto případě čtyř nebo pětinásobná a někdy dokonce ještě vyšší.

Spotřebiče kapacitního typu

Patří k nejnáročnější, co se výkonu týká. Jedná se zejména o zářivky, fotoblesky nebo výbojky. V případě těchto spotřebičů je třeba elektrocentrála, jejíž provozní výkon je asi 1,5x vyšší, než je štítkový příkon spotřebičů.

 

Jednofázová nebo třífázová ?

Jednofázové a třífázové elektrocentrály vám poskytnou stabilní napětí na stavbách, montážích i v terénu. Jsou vhodné také pro rekreační účely, své využití tak mají na chatách, zahradách apod. Díky systému regulace napětí jsou vhodné pro pohánění elektrického nářadí a elektromotorů, topných a osvětlovacích těles nebo svářecích agregátů.

Jednofázová elektrocentrála, je pro běžné používání výhodnější, protože je schopna na jedné fázi podávat daleko vyšší výkon než elektrocentrála třífázová. Jednofázová je také většina běžných spotřebičů. Tuto skutečnost poznáte podle toho, že je přívodní kabel opatřen dvěma kolíky do zásuvky (230 V přívod, 0 V odvod) a má také zdířku na uzemnění. S jednofázovou elektrocentrálou si tak při běžném používání vystačíte.

Třífázové elektrocentrály napájí spotřebiče s třífázovým elektromotorem. V tomto případě je přívodní kabel opatřen 5 kolíky, jedná se o 3 fáze, zemnění PE a nulový vodič N. Některé starší spotřebiče mohou disponovat pouze 4 kolíky, protože u nich funkci zemnění a nulového vodiče plní jediný kolík (PEN). Tímto typem elektrocentrály můžete napájet i jednofázové spotřebiče, je ale nutné dávat pozor na její dostatečný výkon.

Jaký typ konstrukce zvolit?

Podle typu konstrukce se tato zařízení dělí na:

Rámové

Jedná se o levnější variantu, která je určená pro provoz většiny motorových strojů. Motor rámové elektrocentrály je usazen do obdélníkového rámu. Rámové elektrocentrály mohou pro svůj provoz používat benzín nebo plyn.

Benzínové modely jsou při chodu hlučnější a mají větší spotřebu. Jsou vhodné zejména pro venkovní používání, s jejich pomocí rozběhnete zahradní techniku a nářadí a hodí se také na stavbu. V krajním případě mohou posloužit jako záložní zdroj pro rodinný dům nebo chalupu.

Plynové elektrocentrály mohou být používány i v dlouhém a dokonce nepřetržitém provozu. Využít je můžete v domácnosti, na zahradě, hodí se i ale také na různé stavební a montážní práce.

Invertorové elektrocentrály

Druhým typem jsou menší stroje, které mají nižší výkon a to jsou invertorové nebo také digitální elektrocentrály. Motor těchto zařízení je umístěn uvnitř pláště a elektrocentrála vzhledově připomíná kufřík. Díky jejich rozměrům je budete snadno přemisťovat a potěší vás zejména svým tichým chodem. Pořizovací cena je vyšší a své využití mají zejména pro napájení jemné elektroniky. Hodí se tak pro všechny typy počítačů, lékařské přístroje a některé elektrické nářadí.

 

Typ regulace výstupního napětí ?

Dalším podobně důležitým parametrem je způsob regulace napětí.

  • Kapacitní regulace napětí – je typická pro většina elektrocentrál a funguje pomocí kondenzátorů. Tento typ utáhne i vyšší počáteční zatížení motoru a je používán zejména pro zapojení běžných elektrospotřebičů.
  • AVR regulace napětí – vhodná pro napájení citlivých spotřebičů s kolísavým napětím. Hodí se tedy pro počítače, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí a svářecí invertory. AVR vyrovnává napětí pomocí tranzistorů. Tyto přístroje jsou vybaveny automatickou regulací s tolerancí přibližně ± 2 %, díky čemuž můžete k centrále připojit i citlivou elektroniku.

Kde budu elektrocentrálu používat?

Aby vám elektrocentrála dobře sloužila, měla by být umístěna na místě, které má zajištěno dostatečný přístup vzduchu, aby docházelo k jejímu pravidelnému chlazení a sání motoru. V opačném případě může dojít k přehřátí a zničení motoru.

Při používání elektrocentrál je nutné zvolit také vyhovující ochranu před vnějšími vlivy, díky čemuž je ochráníte nejen před vniknutím cizorodých částic a prachu, ale zvýšíte také jejich životnost.

Rozlišujeme dva základní typy krytí IP:

  • Krytí IP 23 – nižší ochrana vhodná pro elektrocentrály, které jsou využívány v méně znečištěných prostorách. IP 23 chrání před vniknutím částic o průměru nad 12,5 mm a proti vodě dopadající pod úhlem 60°.
  • Krytí IP 54 – vyšší ochrana určená pro elektrocentrály, které je možné používat ve vysoce znečistěných prostorách. Krytí IP 24 zaručuje maximální ochranu před prachem i vodou.